Tlačové správy Konferencie biskupov Slovenska

19.04.2019 Novým protosynkelom Košickej eparchie je archimandrita Jaroslav Lajčiak

Na Veľký štvrtok 18. apríla, vladyka Milan Chautur CSsR, košický eparchiálny biskup, uviedol archimandritu Jaroslava Lajčiaka do úradu nového protosynkela - generálneho vikára Košickej eparchie. Počas archijerejskej svätej liturgie v košickej Katedrále Narodenia Presvätej Bohorodičky, ktorú vladyka Milan slávil spolu s kňazstvom celej eparchie, bol prečítaný menovací dekrét a nový protosynkel prijal z rúk vladyku Milana mitru ako znak jeho úradu.

18.04.2019 Arcibiskup Orosch predsedal omši svätenia olejov v katedrále v Trnave

Vo štvrtok 18. apríla slávili kňazi a veriaci v katedrálnom Chráme sv. Jána Krstiteľa v Trnave omšu svätenia olejov. Za prítomnosti apoštolského nuncia v Slovenskej republike Mons. Giacoma Guida Ottonella a emeritného trnavského arcibiskupa Mons. Jána Sokola jej predsedal trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch.

18.04.2019 V dvoch indických oblastiach bude na Veľký piatok deň pracovného pokoja

Najvyšší súd nariadil dvom indickým oblastiam na západnom pobreží Indie, ktoré sú bývalými portugalskými kolóniami – Dadra-Nagar Haveli a Daman-Diu –, aby opätovne ustanovili Veľký piatok za deň pracovného pokoja. Ten bol pred niekoľkými týždňami zrušený, avšak sudcovia Najvyššieho súdu prijali odvolanie zo strany Cirkvi.

18.04.2019 Vladyka Chautur si s kňazmi eparchie pripomenul ustanovenie kňazstva

Prežívanie sviatkov v Košickej eparchii začalo archijerejskou svätou liturgiou, ktorú slávil vladyka Milan Chautur CSsR spolu s duchovenstvom eparchie v košickej Katedrále. Tohtoročná spomienka na ustanovenie kňazstva bola umocnená uvedením archimandritu Jaroslava Lajčiaka do úradu protosynkela-generálneho vikára Košickej eparchie.

18.04.2019 Biskup Stolárik predsedal Omši svätenia olejov v rožňavskej katedrále

Rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik predsedal Omši svätenia olejov v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave na Zelený štvrtok 18. apríla 2019. Prinášame jeho homíliu, ktorú predniesol.

18.04.2019 Vladyka Ján s kňazmi Prešovskej archieparchie prosili za svoje kňazstvo

Viac ako dvesto kňazov Prešovskej archieparchie sa na Veľký štvrtok 18. apríla zhromaždilo v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove, aby spolu s prešovským arcibiskupom a metropolitom Jánom Babjakom SJ a emeritným pražským pomocným biskupom Jánom Eugenom Kočišom slávili archijerejskú svätú liturgiu. 

18.04.2019 ::Foto:: V Katedrále sv. Martina v Bratislave slávili Omšu svätenia olejov

Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský predsedal spolu s pomocným biskupom Mons. Jozefom Haľkom Omši svätenia olejov na Zelený štvrtok 18. apríla 2019. Prinášame fotogalériu zo svätej omše.

18.04.2019 ::Foto:: Archijerejská svätá liturgia v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove

Viac ako dvesto kňazov Prešovskej archieparchie sa na Veľký štvrtok 18. apríla zhromaždilo v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove, aby spolu s prešovským arcibiskupom a metropolitom Jánom Babjakom SJ a emeritným pražským pomocným biskupom Jánom Eugenom Kočišom slávili archijerejskú svätú liturgiu. 

18.04.2019 Známy výrok svätého Hieronyma si vzali k srdcu aj veriaci v Lučenci

“Kto nepozná Písmo, nepozná Krista.” Známy výrok sv. Hieronyma si vzali k srdcu aj veriaci v Lučenci. Pravidelne sa schádzajú na Biblickej hodine, aby Sväté písmo čítali, spoznávali a vysvetľovali. Stretnutie veriaci začínajú vždy litániami k Duchu Svätému. Pri čítaní Božieho slova sa zameriavajú na výklad liturgických čítaní.

18.04.2019 V piešťanskom kostole mali v pôste nezvyčajnú scenériu - skutočnú loď

Tak ako v mnohých iných farnostiach na Slovensku aj v Piešťanoch hľadali symbol, ktorý by mohol deti i dospelých sprevádzať počas pôstneho obdobia. Miestny pán farár spolu s rehoľnými sestrami napokon našli čo hľadali. Pred oltárom sa vynímala skutočná loď.

18.04.2019 Svätý Otec začne obrady Veľkonočného trojdnia vo väznici vo Velletri

V nápravno-výchovnom zariadenie, ktoré navštívi Svätý Otec, žije 577 osôb, z ktorých 50 je väzňov. Ide o ústav so stredným stupňom stráženia, ktorý má dve časti vyhradené pre cely predbežného zadržania – jednu pre tých, čo spolupracovali so spravodlivosťou a jednu pre osoby s mentálnym postihnutím.

18.04.2019 Biskup Judák predsedal omši svätenia olejov v Katedrále sv. Emeráma

Vo štvrtok 18. apríla 2019 predpoludním sa v Katedrále – Bazilike svätého Emeráma v Nitre konala Omša svätenia olejov. Predsedal jej nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, koncelebrovalo viac ako dvesto kňazov diecézy. Počas nej posvätil svätú krizmu a požehnal olej katechumenov a olej na pomazanie chorých.

18.04.2019 Pápež kňazom pri omši svätenia olejov: Pomazávame rozdávajúc seba samých

„Nie sme distribútormi oleja vo fľaši. Sme pomazaní, aby sme pomazávali. Pomazávame rozdávajúc seba samých, rozdávajúc naše povolanie a naše srdce.“ Tieto slová adresoval na Zelený štvrtok 18. apríla 2019 pápež František kňazom pri omši svätenia olejov – Missa Chrismatis. Predsedal jej v Bazilike sv. Petra.

18.04.2019 „S Kristom a ženami na krížovej ceste“ – via crucis pri rímskom Koloseu

„S Kristom a so ženami na krížovej ceste“ – takýto názov dala meditáciám tohtoročnej Veľkopiatočnej krížovej cesty, ktorej bude zajtra večer pri Koloseu predsedať pápež František, ich autorka sr. Eugenia Bonettiová. V priebehu 14 zastavení pobožnosti spomína obete obchodovania s ľuďmi, zotročované deti, migrantov i obete nútenej prostitúcie.

18.04.2019 Prezident Donald Trump telefonoval pápežovi po tragédii Notre Dame

Ako uviedol v tvíte riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Alessandro Gisotti, Svätý Otec prijal v stredu popoludní „telefonát od prezidenta Spojených štátov amerických Donalda Trumpa, ktorý v súvislosti s devastáciou katedrály Notre Dame vyjadril v mene Amerického ľudu pápežovi svoju blízkosť.“