Tlačové správy Konferencie biskupov Slovenska

20.10.2018 V Málage blahorečili jezuitu Tiburcia Arnaiza - tzv. „Ježišovho blázna“

Španielsky jezuita Tiburcio Arnaiz Muñoz (1865-1926) bol v sobotu 20. októbra blahorečený pri slávnosti v Málage, ktorej predsedal kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých. Páter Tiburcio, jezuita s pastoračným poslaním zvaným „operarius“, žil spiritualitu Ježišovho Srdca.

20.10.2018 Nositeľ Nobelovej ceny za fyziku sa stal členom Pápežskej akadémie vied

Nositeľ Nobelovej ceny za fyziku prof. Steven Chu z USA sa stal členom Pápežskej akadémie vied. Za riadneho člena vedeckej inštitúcie založenej v roku 1603, ktorá je jedinou nadnárodnou inštitúciou svojho druhu, ho vymenoval pápež František. Steven Chu je profesorom fyziky a molekulárnej a bunkovej fyziológie.

20.10.2018 Synodálni otcovia vymenili zasadaciu aulu za väznicu Regina Coeli

Synodálni otcovia po troch týždňoch intenzívnych zasadaní vymenili vatikánsku aulu za neďalekú väznicu Regina Coeli. V sobotu večer 20. októbra sa zúčastnili na kultúrnom predstavení zorganizovanom pre odsúdených v tomto zariadení. V rámci umeleckého projektu sa predstavilo talianske ženské sopránové kvarteto.

20.10.2018 Úmrtie: Zomrel kňaz Ján Mazúr, pohreb bude v pondelok v Topoľovke

V sobotu 20. októbra 2018 zomrel kňaz Ján Mazúr. Zádušná svätá omša s pohrebnými obradmi bude v pondelok 22.októbra 2018 o 13:00 h v Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Topoľovke. Ján Mazúr sa narodil 15. 2. 1933 v Topoľovke. Kňazskú vysviacku prijal 5. 6. 1966 v Bratislave.

19.10.2018 Pápež vyjadril ochotu navštíviť Severnú Kóreu, potvrdil kard. Parolin

Kardinál Parolin, ktorý v stredu predsedal omši za mier na Kórejskom polostrove v Bazilike sv. Petra a vo štvrtok absolvoval rozhovor s kórejským prezidentom Mun Čä-inom pri jeho oficiálnej návšteve Vatikánu, odpovedal na otázky novinárov z Vatican News o možnej návšteve pápeža Františka v Severnej Kórei.

19.10.2018 Ranná homília: Kvas Ducha Svätého dáva radosť, kvas pokrytectva ju ničí

Tajomstvom kresťanskej radosti je kvas Ducha Svätého, ktorý dáva človeku rásť „smerom von“. Naopak pokrytec nevie, čo je radosť, pretože má v sebe odlišný kvas, ktorým sa rozrastá len „smerom dnu“. Takto v rannej homílii v piatok 19. októbra pápež František vysvetlil Ježišove varovanie pred kvasom farizejov, čiže pred pokrytectvom.

19.10.2018 Katechetický úrad archieparchie pripravil odborno-metodický seminár

Diecézny katechetický úrad Prešovskej archieparchie (DKÚ PA) v spolupráci s Metodicko-pedagogickým centrom regionálne pracovisko Prešov (MPC) pripravil pre učiteľov náboženstva/náboženskej výchovy odborno-metodický seminár venovaný biblickým knihám pre biblickú súťaž a biblickú olympiádu v školskom roku 2018/2019.

19.10.2018 Život Andreja Hlinku mapuje nový dokumentárny film s názvom Hlinka

Náčrt života katolíckeho kňaza a národovca Andreja Hlinku (1864-1938) so zameraním sa na jeho osobnú a kňazskú identitu prinesie na konci tohto mesiaca nový dokumentárny film Hlinka. Odvysiela ju 30. októbra 2018 o 20:10 h Dvojka RTVS. Dokument o Hlinkovi vznikal pod režisérskou taktovkou mladého filmára Matúša Demka

19.10.2018 Diecézna svätyňa Božieho milosrdenstva v Smižanoch privíta púť Rómov

Diecézna svätyňa Božieho milosrdenstva v Spišskej Novej Vsi - Smižanoch privíta v sobotu 20. októbra 2018 III. ročník púte Rómov. Program sa začne o 13:50 h privítaním pútnikov. Nasledovať bude hudobno-hovorené pásmo zboru z Poštáriek pri Bardejove, hodinou milosrdenstva a modlitba svätého ruženca.

19.10.2018 Na priečelí Baziliky sv. Emeráma pribudne pamätná tabuľa kard. Korca

V Katedrále – Bazilike svätého Emeráma v Nitre sa 26. októbra o 17.00 z príležitosti 3. výročia smrti Jána Chryzostoma kardinála Korca bude konať spomienková slávnosť spojená so svätou omšou. Po nej odhalia pamätnú tabuľu venovanú tejto osobnosti i ďalším prenasledovaným kňazom diecézy. 

19.10.2018 Rodisko bl. Anny Kolesárovej ožíva, na miesto putujú stovky pútnikov 

Rodisko blahoslavenej Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom ožíva, na miesto putujú stovky pútnikov. Kancelária prípravného tímu slávnosti blahorečenia eviduje, že do obce neďaleko hraníc prišli nielen pútnici zo Slovenska, ale z Čiech, Nemecka a iných krajín. Pútnici osobitne navštevujú kostol Sedembolestnej Panny Márie.

19.10.2018 Na Symbolickom cintoríne vo Vysokých Tatrách spomenú opäť obete hôr

Na Symbolickom cintoríne pri Popradskom plese budú v sobotu (20.10.) opäť po roku spomínať na obete hôr ich príbuzní, priatelia či známi. Od poslednej pietnej spomienky pribudli v limbovom háji pod Ostrvou ďalšie štyri tabuľky s menami tých, ktorí prišli o život v Tatrách či iných horstvách.

19.10.2018 Vo veku 89 rokov zomrel kňaz Banskobystrickej diecézy Ján Čaprnka

Pohrebnej svätej omši bude predsedať a následné pohrebné obrady vykoná Mons. Marián Chovanec, banskobystrický diecézny biskup, v pondelok 22. októbra 2018 o 14:00 h vo Farskom kostole povýšenia Svätého kríža v Žiari nad Hronom. Po svätej omši bude telo zosnulého kňaza uložené do hrobu na miestnom cintoríne.

19.10.2018 Žiaci CZŠ sv. Juraja sa zapojili do akcie Milión detí sa modlí ruženec

Žiaci Cirkevnej základnej školy sv. Juraja vo Svidníku sa pripojili k akcii Milión detí sa modlí ruženec. "Tento rok sme modlitbu venovali zvlášť trpiacim v Sýrii. Pred modlitbou svätého ruženca si žiaci pozreli krátky príbeh, ktorý porovnával život v pokojnej krajine a rodine so životom v krajine zmietanej vojnou," uviedla Katarína Hrižová.

19.10.2018 V Bratislave prebieha medzinárodný festival gregoriánskeho chorálu

Stredobodom pozornosti bude slávnostná svätá omša s gregoriánskym chorálom, na ktorej budú spievať všetci speváci zúčastnení na festivale. Uskutoční sa v sobotu 20. októbra 2018 o 18:00 h v Jezuitskom kostole v Bratislave. Gregoriánske scholy počas liturgie bude dirigovať prof. Franz Karl Prassl z Grazu.