Tlačové správy Konferencie biskupov Slovenska

22.01.2018 Svätý Otec František počas letu z Limy do Ríma odpovedal novinárom

Svätý Otec František je už naspäť v Ríme po týždni strávenom v Južnej Amerike. Boeing 767 juhoamerickej spoločnosti LATAM so Svätý Otcom, jeho sprievodom a 70 novinármi pristál na rímskom letisku Ciampino o 14.15. Po ceste z letiska sa Svätý Otec prišiel poďakovať Panne Márii do Baziliky Santa Maria Maggiore za ochranu pri jeho 22. apoštolskej ceste.

22.01.2018 Iniciátori petície: Poplatok na cirkevný sobáš v sume 10 eur sa zruší

Minister vnútra SR Robert Kaliňák prijal v pondelok delegáciu Fóra kresťanských inštitúcií a platformy CitizenG0, aby spolu prediskutovali problém nových poplatkov za cirkevné sobáše. Dohodli sa, že poplatok na cirkevný sobáš v sume 10 eur sa zruší. FKI sa so správou z ministerstva stotožnilo.

22.01.2018 Provinciálna kapitula misionárov verbistov v Misijnom dome v Nitre

Cieľom kapituly je pripraviť sa na 18. Generálnu kapitulu, zvoliť delegáta, ktorý bude, spolu s provinciálom, zastupovať Slovenskú provinciu na medzinárodnom fóre. V duchu témy nadchádzajúcej Generálnej kapituly „Ženie nás Kristova láska“ (2 Kor 5,14) sa členovia provincie usilujú o obnovu rehoľno-misionárskeho života. V súčasnosti má Slovenská provincia 62 členov.

22.01.2018 Predsedom Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže ostáva Ján Buc

Vo Važci sa počas uplynulého víkendu uskutočnila Celoslovenská rada Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže, kde sa stretli vedúci oblastných centier a ich zástupcovia z celého Slovenska. Medzi dôležitými bodmi programu stretnutia bola voľba predsedu ZKSM, hodnotenie regionálnych stretnutí s vedúcimi spoločenstiev.

22.01.2018 Rok Božieho slova otvoril vo farnosti Košice - Ťahanovce vladyka Chautur

V homílii vladyka Milan zdôraznil, že Božie slovo oddeľuje pravdu od lži a dáva spásu. V nadväznosti na podobenstvo o mýtnikovi a farizejovi pripomenul, že nie počet slov, ale ich obsah a úprimnosť sú podstatné. Vysvetlil, že každé slovo je účinné len vtedy, keď smeruje k Bohu alebo od Boha vychádza.

22.01.2018 Kresťanskí podnikatelia pozývajú na omšu s arcibiskupom Zvolenským

Združenie kresťanských podnikateľov a manažérov SR pozýva na svätú omšu, ktorú bude na sviatok sv. Jána Almužníka 23. januára 2018 o 17:00 h v Katedrále sv. Martina v Bratislave celebrovať Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita. Kaplnku sv. Jána Almužníka v Katedrále sv. Martina postavili v tridsiatych rokoch 18. storočia.

22.01.2018 Spomíname na nedožité 94. narodeniny kard. Jána Chryzostoma Korca

Práve dnes si pripomíname nedožité 94. narodeniny kardinála Jána Chryzostoma Korca. Narodil sa 22. januára 1924 v Bošanoch. V roku 1951 sa stal biskupom a v roku 1991 kardinálom. Nitrianskym biskupom bol 15 rokov (v rokoch 1990 - 2005) a jedno desaťročie bol emeritným biskupom – až do svojej smrti 24. októbra 2015. Pochovali ho na Nitrianskom hrade.

22.01.2018 Predstavitelia kresťanských cirkví predvedú, ako funguje ekumenizmus

Kresťanské cirkvi v Prešove pripravili v rámci Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov spoločné ekumenické bohoslužby. V štyroch kostoloch sa kresťania budú stretávať od pondelka do štvrtka (22.–25.1.). Zástupcovia jednotlivých cirkví pozvali do svojich kostolov teológov inej konfesie, aby sa prihovorili veriacim na tému spolupatričnosti.

22.01.2018 V Prahe sa zídu českí a moravskí biskupi na 112. plenárnom zasadnutí

Večernou ekumenickou slávnosťou začína v pondelok 22. januára 2018 - 112. plenárne zasadnutie Českej biskupskej konferencie (ČBK), na ktorom sa zídu českí a moravskí biskupi a zástupcovia rádov. Prítomní sa zoznámia s aktuálnym dianím v cirkvi či priebehom príprav cirkevnej aplikácie Nariadenia EÚ o ochrane osobných údajov (GDPR).

22.01.2018 Organizátori dvadsiatej konferencie “Vyber si život” spustili registráciu

„Výchova a vzdelávanie k ochrane života a jeho zmyslu“ - je názov jubilejného XX. ročníka medzinárodnej konferencie Vyber si život, ktorá sa uskutoční v dňoch 23. – 24. marca 2018 v Rajeckých Tepliciach ako jedno z hlavných podujatí v rámci kampane 25. marec – Deň počatého dieťaťa. Organizátormi sú Fórum života a Áno pre život, n. o.

22.01.2018 V katedrále v Krasňanoch sa konal inauguračný koncert na novom organe

V nedeľu 21. januára 2018 sa v Katedrále svätého Šebastiána v Krasňanoch – Bratislave uskutočnil slávnostný inauguračný koncert nového organa vyrobeného renomovanou firmou Rieger. Na koncerte sa zúčastnil aj Mons. František Rábek, ordinár OS a OZ SR a rektor katedrály vdp. Peter Hasidlo, SBD.

22.01.2018 Pápež František ukončil cestu v Latinskej Amerike a odletel späť do Ríma

Záverečný deň apoštolskej cesty začal Svätý Otec modlitbou v kláštore karmelitánok v Lime a zakončí ho pred polnocou svätou omšou na letisku. Počas dňa sa Svätý Otec zastavil v katedrále zasvätenej Panne Márii Nanebovzatej, kde sa modlil pred relikviami peruánskych svätých.

22.01.2018 Arcibiskup Orosch vysvätil kňaza a diakona pre službu v arcidiecéze

V katedrálnom Chráme svätého Jána Krstiteľa dnes trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch vysvätil jedného kňaza a jedného diakona pre duchovnú službu v Trnavskej arcidiecéze.

22.01.2018 Do duchovnej adopcie nenarodeného dieťaťa sa zapojili desiatky veriacich

Do duchovnej adopcie nenarodeného dieťaťa sa zapojili ďalšie desiatky veriacich. Stalo sa tak počas svätej omše za život vo Farnosti povýšenia svätého kríža v bratislavskej Petržalke. Slúžil ju vincentín Milan Grossmann, ktorý sa venuje šíreniu kultúry života. Duchovná adopcia je súčasť projektu 9 mesiacov za život.

22.01.2018 Výber z programových tipov vo vysielaní katolíckej televízie LUX (4)

Výber z programových tipov vo vysielaní katolíckej televízie LUX (4)