Tlačové správy Konferencie biskupov Slovenska

22.02.2019 Druhý deň stretnutia o ochrane maloletých: Cirkev chce pomôcť spoločnosti

Stretnutie o ochrane maloletých vo Vatikáne pokračovalo v piatok 22. februára druhým dňom, venovaným téme zodpovednosti a ručenia z titulu úradu. Účastníci dostali k dispozícii aj oficiálne reporty OSN o globálnom boji proti násiliu na deťoch. Svätý Otec prehovoril v pléne na tému nezastupiteľnej úlohy ženy v Cirkvi.

22.02.2019 Milosti pre manželov si vyprosovali vo farnosti Námestovo na Orave

Boží hlas nemlčí, jeho prítomnosť zažívame aj v modlitbe a v tichu. Zotrvať v meditácii v duchu spirituality Taizé mohli veriaci v Námestove. Spoločne prehlbovali svoju vieru a vyprosovali milosti pre manželov vo farnosti.

22.02.2019 Gymnázium sv. Andreja v Ružomberku pripravilo študentskú konferenciu 

Gymnázium sv. Andreja v Ružomberku pripravilo tento týždeň tradičnú študentskú konferenciu "Ako nás nepoznáte". Vystúpilo na nej jedenásť študentov z tretieho a štvrtého ročníka (septimy a oktávy). V tomto type neformálneho vzdelávania predstavili rozličné témy. Konferencia je jednou z ponúk pre študentov gymnázia.

22.02.2019 Festival duchovného umenia Svetlo duše Východ - Západ v Košiciach

V Košiciach sa v piatok 1. marca uskutoční festival duchovného umenia Svetlo duše Východ - Západ formou večera duchovnej hudby a kolektívnej výstavy slovenských ikonopiscov. V programe je koncert Zboru Katedrálneho chrámu a rómskeho zboru a vernisáž výstavy, ktorá predstaví výber z tvorby ikonopiscov.

22.02.2019 Ctitelia bl. Zdenky Schelingovej sa zídu v Podunajských Biskupiciach

Milosrdné sestry Svätého kríža pozývajú pútnikov a ctiteľov blahoslavenej sestry Zdenky Schelingovej na svätú omšu, ktorú bude sláviť v sobotu 23. februára 2019 o 17:00 h v Kostole Svätého kríža v Bratislave - Podunajských Biskupiciach Július Pomšár. Téma bude bl. Zdenka - hrdinská v odpúšťaní.

22.02.2019 Centrum pomoci pre rodinu v Trnave oslávilo jubileum - desať rokov

"Sme tu pre rodinu. Centrum, ktoré chce byť miestom prijatia pre deti, rodičov, mladých i starších, pretože rodina je pre nás prioritou, ktorá si zaslúži uznanie, podporu a ochranu." Tak znie posolstvo na webstránke www.cppr.sk. Centrum pomoci pre rodinu už 10 rokov vykonáva prevenciu v oblasti Sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately detí a mládeže.

22.02.2019 Mím Milan Sládek vystúpi s krížovou cestou v divadle pod kostolom

Náročná téma a jej netradičné spracovanie maestrom pantomímy Milanom Sládkom sľubujú divákovi silný kultúrny a duchovný zážitok, ktorý podčiarkne atmosféra miesta konania - Kostol sv. Vincenta de Paul v Bratislavskom Ružinove. Predstavenie dotvára organová skladba Le chemin de la croix (Krížová cesta).

22.02.2019 V Paríži prebieha konferencia predstaviteľov Federácie "Jeden z nás"

V Paríži prebieha konferencia predstaviteľov Federácie Jeden z nás (One of Us). V rámci nej bude predstavená Kultúrna platforma stopäťdesiatich významných intelektuálov, medzi nimi filozofov, historikov, lekárov a právnikov, ktorej cieľom je prebudiť inteligenciu a svedomie Európy.

22.02.2019 Figeľ: Náboženské menšiny v Indii sú diskriminované a prenasledované

Aj napriek tomu, že indická ústava garantuje náboženskú slobodu a je to sekulárny štát, realita je iná. Posledných päť rokov sa hinduistická ideológia stáva súčasťou politiky. Menia sa názvy miest a náboženské menšiny sú diskriminované či prenasledované. Konverzia z hinduizmu sa striktne trestá a kresťania sú obviňovaní.

21.02.2019 Pápež František zhrnul 21 podnetov na reflexiu o ochrane maloletých

Pápež František vo štvrtok 21. februára otvoril vo Vatikáne stretnutie predsedov biskupských konferencií celého sveta, hláv východných katolíckych cirkví a predstavených reholí, zamerané na ochranu mladistvých, ktoré potrvá do nedele 24. februára. Celkovo 190 účastníkom zhromaždeným sa prihovoril Svätý Otec František.

21.02.2019 V Ríme predstavia pápežovo posolstvo na tohtoročné pôstne obdobie

«Stvorenie túžobne očakáva zjavenie Božích synov» (Rim 8, 19). Tento úryvok z Listu Rimanom je titulom tohtoročného Posolstva Svätého Otca na Pôstne obdobie. Jeho text verejnosti predstavia na tlačovej konferencii vo Vatikáne v utorok 26. februára.

21.02.2019 Svätý Otec kondoloval v súvislosti s nešťastiami v Libérii a Bangladéši

V Libérii došlo k zosuvu pôdy v ťažobnej lokalite Gbanipea. Tragédia si vyžiadala najmenej sedem obetí, 40 baníkov je ešte stále uväznených v bani. V hlavnom meste Bangladéša došlo k rozsiahlemu požiaru v husto obývanej centrálnej štvrti. O život prišlo najmenej 80 ľudí, keď sa zo skladu s horľavinami oheň rýchlo rozšíril na obydlia v okolí.

21.02.2019 Duchovné cvičenia pre učiteľov náboženstva v kláštore redemptoristov

Kláštor redemptoristov v Michalovciach bol dejiskom duchovných cvičení pre katechétov. Miesto na stíšenie a načúvanie Božiemu hlasu našli v dňoch 14. – 17. februára 2019. Boli to dni naplnené prednáškami, modlitbami, rozjímaním a eucharistickou adoráciou. Duchovne katechétov sprevádzal Metod Lukačik.

21.02.2019 Na palube Bárky boli s animátormi a kňazmi z troch protopresbyterátov

V dňoch 15. – 17. februára sa v Gréckokatolíckom mládežníckom centre Bárka stretlo 94 mladých ľudí z protopresbyterátov Vranov-Čemerné, Hrabské a Bardejov. Spolu so 17 animátormi a dvomi kňazmi rozoberali tému: „Ukáž mi cestu Pane“, ktorá vyplývala z hlavnej témy: „Hľa služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova“.

21.02.2019 Relikvia bl. Alfonzy Márie Eppingerovej v Kysuckom Novom Meste


V nedeľu 17. februára pribudla do Farnosti sv. Jakuba v Kysuckom Novom Meste relikvia blahoslavenej matky Alfonzy Márie Eppingerovej. Pri svätej omši, ktorú celebroval dekan Peter Holbička, relikviu priniesli sestry z Kongregácie Najsvätejšieho Spasiteľa so spoločnou iniciatívou miestneho laického spoločenstva.