Tlačové správy Konferencie biskupov Slovenska

17.12.2018 Madrid privíta už 41. stretnutie mladých Taizé, mnohí prídu z Poľska

Od 28. decembra do 1. januára bude Madrid hostiť 41. európske stretnutie mladých organizované komunitou Taizé. Téma na tento rok je „Nezabúdajme na pohostinnosť“. Medzi prihlásenými je aj 3500 mladých z Poľska.

17.12.2018 Pred 110 rokmi sa narodil kňaz a trpiteľ pre vieru Štefan Šmálik

Pred 110 rokmi sa narodil známy historik, pedagóg a kňaz Štefan Šmálik (17. 12. 1908). Narodil sa v Nižnej Šuňave. Patrí medzi významné osobnosti nielen cirkevného života, ale celej spoločnosti.

17.12.2018 Biskupi v diecézach vyslali na koledovanie koledníkov Dobrej noviny

Na viacerých miestach Slovenska sa uplynulý víkend konali sväté omše alebo sväté liturgie spojené s vyslaním koledníkov Dobrej noviny. Prinášame fotografie.

17.12.2018 Svätý Otec tradične požehnal vianočné jasličky, ktoré si priniesli deti

V Tretiu adventnú nedeľu pápež František prijal stovky rodín s deťmi, ktoré využívajú služby vatikánskeho Zdravotného strediska sv. Marty. Na obed udelil z okna Apoštolského paláca požehnanie veriacim na Námestí sv. Petra.

17.12.2018 Betlehemské svetlo už slovenskí skauti posunuli do Poľska a Ukrajiny

Slovenskí skauti v sobotu 15. decembra priviezli na Slovensko betlehemské svetlo, ktoré prevzali od rakúskych skautov. Nasledujúce ráno odovzdali svetlo vo Svite poľským skautom a v Užhorode skautom z Ukrajiny.

17.12.2018 Prezident Kiska bol u pápeža, odovzdal mu vianočné gule zo Slovenska

Svätý Otec František v piatok 14. decembra, prijal na osobnej audiencii prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku so sprievodom. Stretnutie sa konalo v Sále bibliotéky v Apoštolskom paláci. Prezident SR Andrej Kiska pri osobnom rozhovore opäť pozval pápeža Františka na návštevu Slovenska.

17.12.2018 V Prešove sa konal ďalší odborno-metodický seminár o náboženstve

V duchu témy Ciele a perspektívy náboženstva/náboženskej výchovy sa niesol seminár, ktorý 13. decembra 2018 zorganizovalo Metodicko-pedagogické centrum s Diecéznym katechetickým úradom Prešovskej archieparchie.

17.12.2018 Vyhlásenie trnavského arcibiskupa Jána Oroscha k "pochodu čertov"

Na Slovensku sa stal veľmi diskutovanou témou tzv. pochod čertov, ktorý sa konal v Piešťanoch. Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch vydal k podujatiu vyhlásenie, ktoré prinášame v plnom znení.

17.12.2018 Biskupi v diecézach vyslali na koledovanie koledníkov Dobrej noviny

Na viacerých miestach Slovenska sa konali sväté omše alebo sväté liturgie s vyslaním koledníkov Dobrej noviny.

17.12.2018 Výber z pracovného a duchovného programu biskupov Slovenska (51)

Výber z pracovného a duchovného programu biskupov Slovenska (51)

15.12.2018 Taliansky premiér Conte na súkromnej audiencii u pápeža Františka

Giuseppe Conte, ktorý  je od júna na čele talianskej koaličnej vlády Hnutia piatich hviezd a Ligy Severu, po rozhovore s pápežom za zatvorenými dverami pred rozlúčkou poblahoželal pápežovi Františkovi v predstihu k jeho blízkym narodeninám. Jorge Mario Bergoglio sa dožíva 82 rokov v pondelok 17. decembra.

15.12.2018 Mons. Mario Giordana sa stal členom Kongregácie pre kauzy svätých

Svätý Otec František vymenoval za člena Kongregácie pre kauzy svätých Mons. Maria Giordanu, titulárneho arcibiskupa Minori. Ako apoštolský nuncius v minulosti pôsobil aj na Slovensku. Sedemdesiatšesťročný Mons. Mario Giordana pôsobil v úrade apoštolského nuncia v Slovenskej republike v rokoch 2008 – 2017. Predtým bol nunciom na Haiti.

15.12.2018 V Pakistane odsúdili na smrť za rúhanie dvoch kresťanských súrodencov

Súrodenci Qaisar a Amoon Ayubovci boli v Pakistane odsúdení okresným súdom na smrť za rúhanie. Obaja sú občanmi mesta Lahore, sú kresťania a majú svoje rodiny. Zatknutí boli od roku 2015 na základe obvinenia z vlastníctva internetovej stránky urážajúcej islam.

15.12.2018 Maďarsko systematicky poskytuje pomoc prenasledovaným kresťanom

Maďarsko systematicky poskytuje pomoc kresťanom, ktorí sú terčom prenasledovania a diskriminácie vo viacerých krajinách. Podľa informácie z Veľvyslanectva Maďarskej republiky pri Svätej stolici krajina v poslednom období podporila trpiacich v Egypte, Etiópii, Jordánsku a Sýrii.

15.12.2018 Skauti priniesli betlehemské svetlo, odovzdajú ho aj prezidentovi SR

Slovenskí skauti priniesli betlehemské svetlo z Rakúska, kde ho pre všetkých ľudí na Slovensku odpálili počas medzinárodnej slávnosti v rímskokatolíckej katedrále v Linzi. V ranných hodinách nasledujúceho dňa, v nedeľu 16. decembra odovzdajú Betlehemské svetlo počas svätej omše vo Svite skauti zo Slovenska poľským skautom.